Mesilaste varroos /varroatoos

05.08.2019

Tekitaja 
Varroa destructor (end. Varroa jacobsoni) on täiskasvanud mesilaste ja haudme ektoparasiit. Varroa lestad on palja silmaga nähtavad, täiskasvanud emane lest on punakaspruun lameda, ovaalse kehaga ca 1.1 mm pikk ja 1.5 mm lai, isased täiskasvanud lestad on kollaka värvusega ja emastest väiksemad.

Epidemioloogia
Läbides mesilase tagakeha segmentide vahelise naha toituvad lestad hemolümfist, mõnikord esinevad ka pea ja rinna piirkonnas. Emane lest siseneb enne haudme kaanetamist kärjekannu, eelistades lesehauet töömesilase haudmele. Pärast kaanetamist 2–3 päeva pärast muneb esimese muna, hiljem kuni seitse muna 1-2 päevaliste intervallidega, mis hauduvad nümfideks, kuid vaid 2-3 neist jõuavad täiskasvanu staadiumisse.
Varroa lestad levivad tarust tarusse erinevate pere mesilaste kokkupuutel, ka kilomeetrite kauguselt.
Alates mesindushooaja algusest suureneb lestade arv aeglaselt, jõudes maksimaalse arvuni hooaja lõpuks. Tugevalt nakatunud peres võivad haiguse esmased tunnused avalduda hooaja teisel poolel, kui hauet on vähem. Raske nakkuse staadiumini jõutakse enamasti 3-4 aastaga pärast esmast nakatumist, kuid ka nädalate jooksul võib ilmneda lähedal asuvates kolooniates kollaps, kui need on varem nakatunud.
Nakatumise vältimiseks järgida bioohutuse ja bioturvalisuse nõudeid.
Esineb ka Varroa suhtes resistentseid mesilaspopulatsioone. 

Kliinilised tunnused
Haue on kahjustunud, haudmefaasis nakatunud täiskasvanuks arenenud mesilastel esinevad erinevad haigustunnused, nende eluiga on lühem, muutused on käitumises ning on suurenenud vastuvõtlikkus teistele haigustele.
Letaalses staadiumis vahetult enne kollapsi ilmnemist võib näha kliiniliste tunnuste avaldumist (krimpsus tiivad, lühenenud tagaosa), mis tekib peamiselt suurenenud vastuvõtlikkuse tõttu deformeerunud tiiva viirusele ja ägeda paralüüsi viirusele, samuti haavainfektsioonide ja hemolümfi kao tõttu. Kui haue sureb vahetult enne või pärast kaanetamist, võivad areneda Euroopa haudmemädanikule iseloomulikud tunnused (kuigi peres ei esine Melissococcus plutonius).

Diagnoosimine
Mesilasperede vaatlus, langetise uuringud saab teha mesilas.
Laboratoorselt: talvise langetise, haudme, mesilaste uurimine

Uuringud teostatakse Tartus Veterinaar- ja Toidulaboratooriumis (Kreutzwaldi 30).

Proovide võtmine laboratoorseks uuringuks vt. proovivõtujuhend

 

Kirjandus:
https://beehealth.bayer.us/learn-about-bee-health/stressors/varroa-mites
O.I.E Terrestrial Manual. Chapter 3.2.7. Varroosis of honey bees (infestation of honey bees with Varroa spp.) 

Varroatoos_Varroa_lest


Emane Varroa lest. Foto: http://idtools.org/id/mites/beemites/factsheet.php?name=15249